Arap Aklının Oluşumu – Arap Aklının Eleştirisi – 1 kitabını PDF indir [ePUB, PDF]

Arap Aklının Oluşumu – Arap Aklının Eleştirisi – 1 kitabını Türkçe olarak İslam Kitapları Kategorisi altında PDF olarak indirebilirsiniz. Ayrıca kitapokupdfindir.com arşivlerinden PDF, ePUB, Rar ve Zip formatlarında da indirebilir online olarak okuyabilirsiniz.

Arap Aklının Oluşumu – Arap Aklının Eleştirisi – 1 KİTAP AÇIKLAMASI

“Arap-Islâm kültür tarihinin incelenmesine bir baslangiç ve yine “Arap-Islâm Akli’nin tabiatinin ve isleyis mekanizmalarinin incelenmesine bir giris teskil etmesi arzusuyla yazilmistir. Baslangiçta iki kisimlik tek kitap olarak düsünülen, sonra iki daha sonra da dört kitaplik bir seriye dönüsen “Arap Aklinin Elestirisi” serisinin ilk kitabi elinizdeki Arap Aklinin Olusumu’dur. Digerleri sirayla; Arap Aklinin Yapisi, Arap Siyasal Akli ve Arap Ahlaki Akli.  
***
Aklin elestirilmesi, her yeniden yapilanma projesinin öncelikli ve ayrilmaz bir parçasini olusturur. Isleyis biçimi, kavramlari, genel tasavvurlari ve dünya görüsü kapsamli bir sekilde yeniden ele alinmamis bir akilla bu yeniden yapilanmayi gerçeklestirmek mümkün degildir.
Geçen yüzyil içinde, çesitli dallariyla Arap kültürüne dair düsünce, görüs ve “teoriler” temellendirilmis, bu kültürün tarihine dair belirli okuyus biçimleri resmîlesmistir. Bu okuyuslar ya oryantalistçedir, ya selefî bir mantiga ya da ulusçu veya solcu bir yaklasima sahiptir ve hepsini yönlendiren temel saik ya geçmisteki numunelerdir veya konjonktürel ve ideolojik diyebilecegimiz panikten dogan isgüzarliklardir. Bu tür amaçlarla yapilan çalismalar bu yüzden ya önceden belli bazi seylerin “kesfedilmesi” ya da bunlarin “kanitlanabilmesi” disindaki hususlara ilgi göstermemistir. Bizim burada kastettigimiz Arap Akli, bir yandan Arap kültürü içinde olusan, bir taraftan da bu kültürü bizzat üretmis ve üretmekte olan akil olunca, arzu edilen ya da en azindan gerçeklesmesini bizim arzu ettigimiz elestiri hareketi, yaygin ve egemen okuyus biçimlerini asabilmeli, çesitli subeleriyle Arap-Islâm kültürünün verilerine yeni bir gözle bakmali, hakim görüsün yorumlariyla sinirlanmamalidir. Dolayisiyla bu projenin kendini adadigi zor görev, ilk olarak Arap-Islâm kültür tarihine yeniden göz atmak sonra da Arap Akli’nin yapisi ve isleyis mekanizmasi hakkinda düsünmeye baslamaktir.

Arap Aklının Oluşumu – Arap Aklının Eleştirisi – 1 KİTABINI PDF, EPUB İNDİR OKU

Arap Aklının Oluşumu – Arap Aklının Eleştirisi – 1 yayınını online olarak okumak için indirmeniz gerekmektedir. PDF formatındaki dosyaları Adobe programı ile ePUB formatındaki dosyaları Microsoft EDGE ile açabilir yada kindle’ınızda okuyabilirsiniz.
İndirme linkine ulaşabilmek için sosyal medya paylaşım yöntemlerini kullanabilir yada 90 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Arap Aklının Oluşumu – Arap Aklının Eleştirisi – 1 İLE İLGİLİ TÜRDE FARKLI YAYINLAR

İslam Kitapları türleri hakkında diğer yayınları göz atmak için buradan.

Arap Aklının Oluşumu – Arap Aklının Eleştirisi – 1 kitabını PDF, ePUB, RAR, ZIP formatlarında indirmeye çalışırken herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız lütfen sorunu anlatan yorumunuzu bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir