Karadeniz'de Bir Boğaziçi Ünye kitabını PDF indir [ePUB, PDF]

Karadeniz'de Bir Boğaziçi Ünye kitabını Türkçe olarak Turizm Kategorisi altında PDF olarak indirebilirsiniz. Ayrıca kitapokupdfindir.com arşivlerinden PDF, ePUB, Rar ve Zip formatlarında da indirebilir online olarak okuyabilirsiniz.

Karadeniz'de Bir Boğaziçi Ünye KİTAP AÇIKLAMASI

Karadeniz’de Bir Boğaziçi Ünye adlı kitap, Karadeniz sahilinde bugün Ordu iline bağlı Ünye ilçesinin tarihinden coğrafyasına, tarihi eserlerinden tabiat güzelliklerine, meşhurlarından sosyal ve kültürel yasına kadar daha birçok konuyu yüzler kitap, makale ve arşiv vesikaları ışığında bol görsel malzeme ışığında ele alıyor.
Bu eser, ilgilenenler, şehir araştırmacıları ve meraklılar için bir müracaat kaynağı olmasının yanı sıra, Ünye’yi ve eşsiz eserlerini koruma ve yaşatma konusunda da yol göstermektedir.
*****
Karadeniz’de Bir Boğaziçi Ünye
Son zamanlarda şehir kitaplarının sayısında hatırı sayılır bir artış var. Bu, halkımızın artık yaşadığı şehre farklı bir gözle bakmaya başladığını, dolayısıyla tarihi çevre şuurunun yükselişte olduğunu göstermesi bakımından önemli bir gelişme. Misal mi? Ünyeli genç bir araştırmacı, Osman Doğan, kolları sıvamış, uzmanlardan makaleler toplayarak doğup büyüdüğü ilçeyi bütün yönleriyle anlatan, ismi ve muhtevası kadar, tasarımı, baskısı ve cildiyle de dikkat çekici, güzel bir kitap hazırlamış: “Karadeniz’de Bir Boğaziçi: Ünye”…
Osman Doğan’ın önsözde anlattığına göre, 1847 yılında Ünye’ye giden Xavier Hammaire de Hell adlı gezgin, şehri deniz kıyısında muhteşem konaklarla çevrilmiş olarak görünce, İstanbul Boğazı’nın o muhteşem manzarasını hatırlamış. Mesela -bugün yerinde yeller esen- Hazinedarzade Süleyman Paşa Konağı, o yıllarda Boğaziçi’ndeki yalılara ve saraylara taş çıkaran, 125 odalı muhteşem bir konakmış. Karadeniz civarındaki ayan konaklarının en büyüğü ve muhteşemi olan bu konak, yapıldığı yerin özelliği bakımında da dikkat çekiciymiş. Geceleri ışıkları denize aksedince herkes Boğaziçi’ni hatırlarmış. De Hell’den yüz yıl sonra, 1947’de Samsun’da yayımlanan Halkevi dergisinde, M. Şükrü Fırat adlı yazarın da “Karadeniz’in Boğaziçi Ünye” başlıklı bir yazısı çıkmış. Yazar şöyle diyormuş:
“İki dağın hilal şeklinde uç uca birleşmesiyle vücuda gelen koyda, ta denizin içine girerek kayalıkların üzerine oturtulmuş merdivenli, beyaz evleriyle Ünye ne kadar da Boğaziçi’ne benziyor. Cana yakın geceleri pırıl pırıl yanan elektriklerin sulardaki akisleri ve mehtabın, altın şerareler saçarak derinliklerde kıvrıla kıvrıla raks edişi hep başka bir âlem”.
Osman Doğan, bu görüşlerden yola çıkarak kitabına “Karadeniz’de Bir Boğaziçi: Ünye’’ adını vermiş. Hoş bir kitap. İlgilenenlere tavsiye olunur.
Beşir Ayvazoğlu

Karadeniz'de Bir Boğaziçi Ünye KİTABINI PDF, EPUB İNDİR OKU

Karadeniz'de Bir Boğaziçi Ünye yayınını online olarak okumak için indirmeniz gerekmektedir. PDF formatındaki dosyaları Adobe programı ile ePUB formatındaki dosyaları Microsoft EDGE ile açabilir yada kindle’ınızda okuyabilirsiniz.
İndirme linkine ulaşabilmek için sosyal medya paylaşım yöntemlerini kullanabilir yada 90 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Karadeniz'de Bir Boğaziçi Ünye İLE İLGİLİ TÜRDE FARKLI YAYINLAR

Turizm ve Gezi Kitapları türleri hakkında diğer yayınları göz atmak için buradan.

Karadeniz'de Bir Boğaziçi Ünye kitabıını PDF, ePUB, RAR, ZIP formatlarında indirmeye çalışırken herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız lütfen sorunu anlatan yorumunuzu bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir