Gemi Yardımcı Makineleri ve Sistemleri 1 kitabını PDF indir [ePUB, PDF]

Gemi Yardımcı Makineleri ve Sistemleri 1 kitabını Türkçe olarak Bilim ve Mühendislik kitapları Kategorisi altında PDF olarak indirebilirsiniz. Ayrıca kitapokupdfindir.com arşivlerinden PDF, ePUB, Rar ve Zip formatlarında da indirebilir online olarak okuyabilirsiniz.

Gemi Yardımcı Makineleri ve Sistemleri 1 KİTAP AÇIKLAMASI

Kitaplığıma baktığım zaman gözüme hep yabancı kaynaklı kitaplar; maalesef, yirmi sekiz cilt olmasına rağmen ancak iki cildine sahip olduğum Hütte’ler, sonra İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların her şeylerini kaybetmeye başladıkları bir dönemde, 1943 yılında yazılan ve Viyana’da basılan Dipl.-Ing. F. Mayr’ın “Ortsfeste und Schiffsdieselmotoren” (Gemi Dizel Motorları) kitabı ve ardında Amerikalıların “Tekniğin İncili” adını verdikleri, Alan Osbourne’un iki ciltlik “Modern Marine Engineer’s Manuel” isimli kitaplar çarpar. Bu tür kitapları ne zaman yapabileceğimizi düşünür ve zaman zaman da ümitsizliğe kapılırdım. Son yıllarda ümitsizliğim giderek kaybolmaya başladı. Çünkü, yukarıda sözünü ettiğim ve hayranlık duyduğum, yabancı kitaplar arasına “Hidrolik-Pnömatik Uygulamaları” isimli bir kitap da girdi. Teknik kitap yazarı olarak hep yalnız kaldığımı düşünürken, iki genç yazar Hidrolik-Pnömatik uygulamalarının devamı olarak, birbiri ardı sıra eserler vermeye başladılar. Bu kitaplardan biri ellerinizde. Ön kapağındaki adı “Gemi Yardımcı Makineleri”… Ne yazık ki, bir çok mesleki konumuz arasında, çok önemli olmasına rağmen, gemi yardımcı makineleri hep ikinci plânda kaldı. Dolayısıyla, hakkında en az kitap yazılan konulardan biri, belki de birincisi…

Teknik literatürümüzde “Gemi Yardımcı Makineleri” konusunda birkaç kitap vardır. Bu konuda ilk kitap Merhum Mühendis Metin Elçiçek tarafından kaleme alındı. Merhum yazar, Japonya’da yaşadığı deneyimlerini dile getirdiği kitabıyla birçok mühendise ışık tutmuş, onları aydınlatmıştı. Ardından Fahrettin Küçükşahin tarafından, Murat Khetagurov’dan çevrilen “Gemi yardımcı makineleri ve sistemleri” kitabı yayınlandı, fakat ikinci baskısı türlü nedenlerle gerçekleşemedi. Daha sonra, Doç. Dr. M. Fethi Eralp iki ciltlik “Gemi yardımcı makinelerini” yazdı. İ.T.Ü. Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi tarafından bastırılan kitabı, hâlâ Fethi hocaya rahmet vesilesi oluyor… Uzunca bir süre sonra Uzakyol Başmühendisi Sn. Kemal Demirel ve Doç. Dr. Sn. İsmail Deha Er çabalarını ve birikmiş değerli deneyimlerini birleştirerek, yoğun uğraşılardan sonra, modern, çağın gereklerine uygun, İ.T.Ü. Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin ve bu arada Gemi Adamları sınavlarına hazırlanan Türk denizcilerinin gereksinimlerini karşılayacak, birinci cildi pompalar, separatörler ve ikinci cildi kompresörler, soğuk hava sistemleri, gemi devreleri ve evaporatörleri kapsayan kitaplarını, siz okuyucularına sundular. Geleceklerinin çok parlak olduğuna yürekten inandığım genç yazarlar, “Çok iyinin, iyinin düşmanı olduğunun da” farkındalar. Bu özellik, onların bu yola baş koyduklarını, çok güzel ve değerli eserler vermeyi sürdüreceklerini göstermektedir. Genç yazarları, Başmühendis Sn. Kemal Demirel’i ve Doç. Dr. Sn. İsmail Deha Er’i canı gönülden kutluyor, başarılarının devamını yürekten diliyorum.

F. KÜÇÜKŞAHİN
Öğretim Görevlisi

Gemi Yardımcı Makineleri ve Sistemleri 1 KİTABINI PDF, EPUB İNDİR OKU

Gemi Yardımcı Makineleri ve Sistemleri 1 yayınını online olarak okumak için indirmeniz gerekmektedir. PDF formatındaki dosyaları Adobe programı ile ePUB formatındaki dosyaları Microsoft EDGE ile açabilir yada kindle’ınızda okuyabilirsiniz.
İndirme linkine ulaşabilmek için sosyal medya paylaşım yöntemlerini kullanabilir yada 90 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Gemi Yardımcı Makineleri ve Sistemleri 1 İLE İLGİLİ TÜRDE FARKLI YAYINLAR

Bilim ve Mühendislik kitapları türleri hakkında diğer yayınları göz atmak için buradan.

Gemi Yardımcı Makineleri ve Sistemleri 1 kitabını PDF, ePUB, RAR, ZIP formatlarında indirmeye çalışırken herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız lütfen sorunu anlatan yorumunuzu bırakın.

1, “Gemi Yardımcı Makineleri ve Sistemleri 1 kitabını PDF indir [ePUB, PDF]” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir