Eski Türkçenin İzinde II kitabını PDF indir [ePUB, PDF]

Eski Türkçenin İzinde II kitabını Türkçe olarak Diğer kitaplar Kategorisi altında PDF olarak indirebilirsiniz. Ayrıca kitapokupdfindir.com arşivlerinden PDF, ePUB, Rar ve Zip formatlarında da indirebilir online olarak okuyabilirsiniz.

Eski Türkçenin İzinde II KİTAP AÇIKLAMASI

2019 yılında Eski Türkçenin İzinde: Türkiye’de Eski Türkçe Çalışmaları adıyla çıkan ilk çalışmanın devamı niteliğinde olan ve Türkiye, Polonya, Macaristan, Almanya, Kazakistan ve Moğolistan’dan 23 akademisyene ait Türkçe ve İngilizce kaleme alınmış 19 yazıyla ortaya çıkan kitapta beş ana bölüm bulunmaktadır.
‘Eski Türk Dil İlişkileri’ başlığını taşıyan ilk bölümde Henryk Jankowski ve Éva Csáki’nin yazıları yer almaktadır. Jankowski, Eski Kumanca ve Kunca üzerine yeni bilgiler verirken; Csáki Macarca – Eski Türkçe ilişkilerine odaklanmaktadır.
‘Eski Türkçenin Metin Varlığı’ başlıklı ikinci bölümdePeter ZiemeNapil Bazylkhan – Altangereliin Enthör,Erhan Aydın imzalarını taşıyan üç yazı bulunmaktadır. Zieme Eski Uygurca Avataṃsaka literatüründen üç fragmanı ele almakta; Bazylkhan ve Enthör Kutlug Kağan Bitiktaş yazıtını incelemekte, Aydın ise Altan Had yazıtlarına dair yeni okuma ve anlamlandırmalar yapmaktadır.
Sekiz yazıya yer verilen ‘Eski Türkçenin Söz Varlığı’ başlıklı üçüncü bölümün yazarları Ahmet Bican ErcilasunHüseyin YıldızMichael KnüppelOrçun ÜnalMihriban AydınMağfiret Kemal YunusoğluÜlkü Polat ve Yaşar Şimşek’tir. Ercilasun Asya Hunlarındaki Türkçe ünvanları, Yıldız Eski Türklerde Türk dili algısını, Knüppel Eski Türk demonolojisini, Ünal Eski Türkçe ayï ‘çok’ kelimesinin etimolojisini, Aydın çigşi ünvanını, Kemal Yunusoğlu Eski Uygurca metinlerde tövbe konusunu, Polat tözün kelimesini, Şimşek ise Dîvânü Lugâti’t-Türk’teki aŋıl ve alaŋ kelimelerini incelemektedir.
Dördüncü bölüm ‘Eski Türkçenin Ek Varlığı’ başlığı altında Ferruh Ağca – Buket Nur Kırmızıgül Şimşek ve Abdulkadir Öztürk’ün yazılarını içine almaktadır. Ağca ve Kırmızıgül Şimşek Eski Türkçedeki ablatif (+dA > +dAn > +dIn) varyasyonu üzerine dururken, Öztürk Eski Türkçeden Tarihî Kıpçakçaya uzanan +GIç ekinin izlerini sürmektedir.
‘Eski Türkçe ve Dilbilimi’ başlıklı son bölümü ise Mehmet Sarıköse – Mehmet Vefa NalbantKenan AzılıEmrah Bozokve Özge Eker Kavalçalan – Abdullah Kök’ün araştırmaları oluşturmaktadır. Eski Türkçe özelinde Sarıköse ve Nalbant tipolojik sapmaları, Azılı cinsel kavram alanına ait dilsel yapıları, Bozok ise bir anlam kötüleşmesi örneğini ele alırken Eker Kavalçalan ve Kök TİEM 73’teki ses düzeyinde görülen ikili kullanımları irdelemektedir.
2019 yılında çıkan ilk eser gibi bu eserin de, Eski Türkçe çalışanlarının başta olmak üzere, alana ilgi duyan tüm meraklıların kütüphanelerinde yer alacağına ve ilgiyle okunacağına inanıyoruz.

Eski Türkçenin İzinde II KİTABINI PDF, EPUB İNDİR OKU

Eski Türkçenin İzinde II yayınını online olarak okumak için indirmeniz gerekmektedir. PDF formatındaki dosyaları Adobe programı ile ePUB formatındaki dosyaları Microsoft EDGE ile açabilir yada kindle’ınızda okuyabilirsiniz.
İndirme linkine ulaşabilmek için sosyal medya paylaşım yöntemlerini kullanabilir yada 90 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Eski Türkçenin İzinde II İLE İLGİLİ TÜRDE FARKLI YAYINLAR

Diğeri kitaplar türleri hakkında diğer yayınları göz atmak için buradan.

Eski Türkçenin İzinde II kitabını PDF, ePUB, RAR, ZIP formatlarında indirmeye çalışırken herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız lütfen sorunu anlatan yorumunuzu bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir