Hüsn-i Hat Risalesi / Treatise of Islamic Calligraphy kitabını PDF indir [ePUB, PDF]

Hüsn-i Hat Risalesi / Treatise of Islamic Calligraphy kitabını Türkçe olarak Sanat Kitapları Kategorisi altında PDF olarak indirebilirsiniz. Ayrıca kitapokupdfindir.com arşivlerinden PDF, ePUB, Rar ve Zip formatlarında da indirebilir online olarak okuyabilirsiniz.

Hüsn-i Hat Risalesi / Treatise of Islamic Calligraphy KİTAP AÇIKLAMASI

Aslı Mehmed bin Tâceddin’e atfedilen bu hüsn-i hat risâlesi, aslında kendisine Van’da Ali Efendi adında bir zât tarafından Türkçeye çevrilmesi için verilmiştir. Mehmed bin Tâceddin’in risâleyi Farsçadan Türkçeye eklemeler yaparak tercüme etmesiyle bu eser ortaya çıkmıştır.
 
Risâlemizde sülüs yazısıyla ilgili geniş nazarî bilgilerin yanında harflerin anatomik yapıları, noktalama usulüyle ölçülendirilerek izah edilmiştir. Bunun yanında müfredât, mürekkebât ve harflerin çeşitli yazılışları, misalleriyle gösterilmiştir. Sülüs yazı taliminde kabul gören ve defalarca istinsah edilen bu eserin yayımlanma gayesi; hocadan talebeye, nesilden nesle nakledilen bu kadim usullerin bir arada takdim edilmesidir.
 
Bu eser, devrinde hocalık vasfıyla öne çıkan ve büyük bir üstâd olan Kebecizâde Mehmed Vasfi Efendi’nin kaleminden çıkmış olması hasebiyle çok önemlidir. Konyalı Ebûbekir Râşid Efendi’nin talebelerinden olan hattat, başta Sultan II. Mahmud olmak üzere birçok talebe yetiştirmiştir. Bereketli bir ömür süren hattat, yirmi Kur’ân-ı Kerîm, üç Şifâ-i Şerîf, yüz elliyi aşkın Delâilü’l-Hayrât, iki yüz elli kadar dua kitabı, Pend şerhleri, Nefeszâde Risâlesi, Amme cüzleri, dört yüz elli civarında Hilye-i Şerîf ve yüzlerce kıt’a yazmıştır.
 
Esasında günümüzdeki birçok hattat da üstâdın talebelerinden Çömez Mustafa Efendi, onun talebesi Kazasker Mustafa İzzet Efendi, onun talebesi Şefik Bey, onun talebesi Hasan Rıza Efendi ve onun talebesi, Cumhuriyet dönemi hattatlarımızdan Mustafa Halim Özyazıcı vesilesiyle bu silsileye bağlıdır.
 
İslâm sanatlarına hizmet eden ve bize nice güzel eser bırakan bütün geçmiş üstâdlarımıza rahmet vesilesi olması niyazıyla…

Hüsn-i Hat Risalesi / Treatise of Islamic Calligraphy KİTABINI PDF, EPUB İNDİR OKU

Hüsn-i Hat Risalesi / Treatise of Islamic Calligraphy yayınını online olarak okumak için indirmeniz gerekmektedir. PDF formatındaki dosyaları Adobe programı ile ePUB formatındaki dosyaları Microsoft EDGE ile açabilir yada kindle’ınızda okuyabilirsiniz.
İndirme linkine ulaşabilmek için sosyal medya paylaşım yöntemlerini kullanabilir yada 90 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Hüsn-i Hat Risalesi / Treatise of Islamic Calligraphy İLE İLGİLİ TÜRDE FARKLI YAYINLAR

Sanat Kitapları türleri hakkında diğer yayınları göz atmak için buradan.

Hüsn-i Hat Risalesi / Treatise of Islamic Calligraphy kitabını PDF, ePUB, RAR, ZIP formatlarında indirmeye çalışırken herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız lütfen sorunu anlatan yorumunuzu bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir