Cins Aylık Kültür Dergisi Sayı:79 Nisan 2022 kitabını PDF indir [ePUB, PDF]

Cins Aylık Kültür Dergisi Sayı:79 Nisan 2022 kitabını Türkçe olarak Dergiler Kategorisi altında PDF olarak indirebilirsiniz. Ayrıca kitapokupdfindir.com arşivlerinden PDF, ePUB, Rar ve Zip formatlarında da indirebilir online olarak okuyabilirsiniz.

Sayfa içindekiler

Cins Aylık Kültür Dergisi Sayı:79 Nisan 2022 KİTAP AÇIKLAMASI

“Karaysam Öfkenin Payı Vardır Karalığımda”
     
Aylık Ramazan Sevinci Cins 79. kez selamlıyor okurlarını!
Cins, yedi yıl boyunca beyaz adam’a ve “yüksekmiş gibi görünen” yüksek sanata karşı hep karanın, karanlığın ve karaşınlığın yanında durdu. Usul usul büyüttü öfkesini, çünkü tüm öfkeli karaşınlar gibi daha en başından haklıydı. Bir önceki sayımızda “Gerçek”i ele alırken bu sayımızda dosya konusu olarak “Öfke”yi aldık gündemimize. Öfkeyi aldık ve yedeğimizde tabii ki bir İsmet Özel dizesi: “Karaysam şimdi öfkenin payı vardır karalığımda.” Öfke dosyamıza Mavi Çınar, Can Acer, Eray Sarıçam ve Berk Özcangiller yazılarıyla destek verdi. Dosya kapsamında Zeliha Eliaçık ile yapılan söyleşi ise öfkenin seküler/pagan karakterlerini gösteriyor ve “Türkiye’de öfkenin yalnızca bir tane izahı ve kökeni olabilir mi?” sorusunun peşine düşüyor. 
DAVİD T. COURTWRİGHT SÖYLEŞİSİ VE CİNS OTURUM
 
“Öfke” dosyası dışında Cins’in nisan sayısında Türk okurlarının Bağımlılık Çağı kitabıyla tanıdığı Courtwriht ile geniş ve oylumlu bir söyleşi de yer alıyor. Şiddet, siyasi tarih ve bağımlılıklar üzerine çalışan Coutwriht, bilgisayar oyunlarından çeşitli psikoaktif maddelere kadar hemen her bağımlılığın modernleşme ile belirginleştiği tezini Serdar Bilir ile konuştu. Cins’in en çok sevilen bölümlerinden Cins Oturum’da ise bu ay, İsmail Kılıçarslan, Yusuf Genç, Rıdvan Tulum, Mustafa Özdemir, Samed Karataş ve Eray Sarıçam modern zamanlarda şiirin dönüşümü, video şiirin imkânları, şairin teşhir toplumunda takınmasını gereken tavır ve Ahmet Haşim’in çirkinliği ile Nazım Hikmet’in karizmasını eşitleyen matbu dergiler üzerine konuştular. Oturumun sonucu ise daha başından belliydi aslında: “İnsan gizlenmek için şair olur.”  
 
BAŞKA DÜNYA ÖYKÜLERİ VE “İNCE HASTALIK…”
Güray Süngü, Başka Dünya Öyküleri’ni 79. sayımızda da sürdürüyor. Toplumsal ile kurgunun iç içe geçtiği Başka Dünya Öyküleri’nin bu ayki durağı, pervasızlığın güç haline geldiği çok kutuplu bir dünyanın öyküsü olan “Patlak Dünya.” Edebiyatımızın bir diğer usta ismi Mustafa Çifci ise bu ay, ince hastalık “verem”i inceleyip edebiyat, müzik ve sinemada verem’in izdüşümlerini hatırlatıyor.
 
GÜNLER ÇÖZÜLDÜKÇE  VE “BAY PUTİN’İN DERDİ NE?”
Ömer Erdem bir önceki sayımızda başladığı “Günler Çözüldükçe” serisinin ikinci yazısında Dede Korkut ve Göktürk Yazıtları’nın psikolojisi ile Sezai Karakoç’un yazıp anlattıklarının arasındaki gerilimi ve benzerlikleri okurların dikkatine sunuyor.  Mustafa Ulusoy ise, bilhassa Ukrayna-Rusya savaşı ile siyasi gündemimizin adeta baş aktörü olan Putin’in yayılmacı ve işgalci tutumunun psikolojik arka planını irdeliyor: “Ne güzel ki zalimler de ölür, ölüme yenilir…”
 
CİNS’İN NİSAN SAYISI KADROSU
Güven Adıgüzel, Ömer Erdem, İsmail Kılıçarslan, Alper Gencer, Adnan Özer, Turgay Anar, Hüseyin Akın, David T. Courtwright Güray Süngü, Ömer Faruk Lekesiz, Ali Oturaklı, Savaş Ş. Barkçin, Yusuf Genç, Mustafa Özdemir, Muhammed Yazıcı, Serdar Bilir, Rıdvan Tulum, Zeliha Eliaçık, Murat Güzel, Caner Cangül, Samed Karataş, Betül Durdu, Mavi Çınar, Eray Sarıçam, Mustafa Çiftci, Ahmet Melih Karauğuz, Can Acer, Mustafa Ulusoy Cins ’in 2022 Nisan sayısı yazarları.

Cins Aylık Kültür Dergisi Sayı:79 Nisan 2022 KİTABINI PDF, EPUB İNDİR OKU

Cins Aylık Kültür Dergisi Sayı:79 Nisan 2022 yayınını online olarak okumak için indirmeniz gerekmektedir. PDF formatındaki dosyaları Adobe programı ile ePUB formatındaki dosyaları Microsoft EDGE ile açabilir yada kindle’ınızda okuyabilirsiniz.
İndirme linkine ulaşabilmek için sosyal medya paylaşım yöntemlerini kullanabilir yada 90 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Cins Aylık Kültür Dergisi Sayı:79 Nisan 2022 İLE İLGİLİ TÜRDE FARKLI YAYINLAR

Dergiler türleri hakkında diğer yayınları göz atmak için buradan.

Cins Aylık Kültür Dergisi Sayı:79 Nisan 2022 kitabını PDF, ePUB, RAR, ZIP formatlarında indirmeye çalışırken herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız lütfen sorunu anlatan yorumunuzu bırakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir