Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:149 Mayıs 2021 kitabını PDF indir [ePUB, PDF]

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:149 Mayıs 2021 kitabını Türkçe olarak Diğer kitaplar Kategorisi altında PDF olarak indirebilirsiniz. Ayrıca kitapokupdfindir.com arşivlerinden PDF, ePUB, Rar ve Zip formatlarında da indirebilir online olarak okuyabilirsiniz.

Sayfa içindekiler

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:149 Mayıs 2021 KİTAP AÇIKLAMASI

Dil ve Edebiyat dergisi: Dil ve edebiyatla ilgili inceleme yazıları; özgün şiir, hikâye ve deneme çalışmalarıyla her ay okuyucusuna yeni ufuklar kazandıran ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından aylık olarak yayımlanan bir dil-edebiyat-kültür dergisi.
***
Dil ve Edebiyat dergisi 149’uncu sayısında Necip Fazıl Dosyası’na yer verdi. Edebiyat ve fikir dünyamızın Cumhuriyet dönemi sonrasındaki en önemli şahsiyetlerinden olan Necip Fazıl, usta kalemlerin satırlarında yeniden hayat buldu.
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından aylık olarak yayımlanan Dil ve Edebiyat’ın, Mayıs 2021 sayısında Necip Fazıl dosyasının yanı sıra özgün şiir ve hikâyelere de yer verildi. Kapaktaki Necip Fazıl’ın özgün portre çalışması, Hakan Hadi Kadıoğlu’na ait.
Üzeyir İlbak, “Fetih, Oruç ve Necip Fazıl” başlıklı giriş yazısında, Necip Fazıl dosyasında övgü ve yergi levhalarını kırmayı amaçladıklarını dile getirerek, “Necip Fazıl yazıları, ileride Necip Fazıl çalışacak arkadaşlara yeni bir ufuk açacaktır” diyor. Ayasofya-ibadet ilişkisi üzerinden bir Ramazan değerlendirmesi yapan ve ABD’nin Ermeni Soykırım Yalanı’na değinen İlbak, “Bin yıl aynı coğrafyayı, aynı kaderi, aynı iklimi ve aynı mahalleyi paylaştığımız Ermenilerin aklını zehirleyerek XX. asır başlarında yaşadıkları toprağa ihanete teşvik eden aklı, aklamak için “soykırım” yalanına sığınanların; insanlığa Amerika kıtasında, Afrika’da, Avusturalya’da, Ön Asya’da, Uzak Doğu’da, Hint Yarımadası’nda ve Orta Doğu’da yaptıkları ve hâlâ devam eden zulümleri üzerine düşünmeleri gerekmez mi?” sorusunu soruyor.
Dil ve Edebiyat dergisinin Nisan 2021 sayısında bir araya gelen metinler, şu şekilde sıralandı:
Sabir Rüstemhanlı, “Ebedî Sevda”; İlhan Kurt, “Kapılar”; Mehmet Baş, “İyi Hal İndirimi”; Davut Güner, “Lambalar Kararıyor”; Yasin Ertaş, “Benim Kimsesiz Saatlerim”; Ramazan Karabıyık, “Seni Beliyor”; Hasan Suver, “Ayrılık”; Max Dauthendey (Çeviri: Beste Bekir), “Yağmur”; Üzeyir İlbak, “Geleneğin Yeniden İnşası: Ağaç”; Necip Fazıl Kısakürek, “Adımız”, “Allahsız Dünya”, “Kendimize Dair”; Lütfi Bergen, “Necip Fazıl ile Nurettin Topçu’nun Fikrî Farkları Üzerine”; Aykut Nasip Kelebek, “Necip Fazıl Poetikasında Üçüncü Yol Arayışı”; Murat Ertaş, “Bir Artist Karakter, Dava Adamı ve Şair Necip Fazıl’da ‘Ben’”; Sadık Akbayır, “Nâzım Hikmet’le Necip Fazıl’ın Kesişen Yolları”; Naci Elmalı, “Erzurum Basınında Necip Fazıl”; Halit Yıldırım, “Hikâye Dağındaki Göz Kamaştıran Parıltı Necip Fazıl”; Zafer Acar, “Omurilik ile Beyin Arasında Bir Salıngaç: Gülmek, Espri, İroni Filan”; Hakan Hadi Kadıoğlu, “Sükûnet”; Çeviri: Nimet Yıldırdım, “Neynâme/Mesnevî’nin 18 Beyti -II-“; Şehlanur Çiçek, “Ah Minel Aşk!”; Kübra Güler Özçelik, “Orhan Pamuk’un Veba Geceleri’ne Dair/ Üç Kuşak Pozitivist: Orhan Pamuk”; Serpil Tuncer, “Son Av”; Yunus Düzgün, “Ölüm Carıccıo”; Hüseyin Emin Öztürk, “Mevlâ’nın En Güzel İsimleri -III-”.

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:149 Mayıs 2021 KİTABINI PDF, EPUB İNDİR OKU

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:149 Mayıs 2021 yayınını online olarak okumak için indirmeniz gerekmektedir. PDF formatındaki dosyaları Adobe programı ile ePUB formatındaki dosyaları Microsoft EDGE ile açabilir yada kindle’ınızda okuyabilirsiniz.
İndirme linkine ulaşabilmek için sosyal medya paylaşım yöntemlerini kullanabilir yada 90 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:149 Mayıs 2021 İLE İLGİLİ TÜRDE FARKLI YAYINLAR

Diğeri kitaplar türleri hakkında diğer yayınları göz atmak için buradan.

Dil ve Edebiyat Aylık Dil ve Edebiyat Kültür Dergisi Sayı:149 Mayıs 2021 kitabını PDF, ePUB, RAR, ZIP formatlarında indirmeye çalışırken herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız lütfen sorunu anlatan yorumunuzu bırakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir